zasuwa do bramy

Zasuwa do bramy nie tylko jako zabezpieczenie ale i ozdoba

Nie tylko praktyczna zasuwa do bramy

Zasuwa do bramy to jeden z tych elementów, które odgrywają ważną, praktyczną rolę w ogrodzeniu. Ma też znaczenie estetyczne. Musi pasować do ogrodzenia. Warto poszukać takiej, która będzie jego ozdobą.

Dzięki zasuwie można zabezpieczyć skrzydła bramy. Pchnięte ręką czy mocnym podmuchem wiatru, nie otworzą się. Zasuwa do bramy to element metalowy o znaczeniu praktycznym. Brama nie otworzy się, kiedy nie jest to potrzebne. Do pewnego stopnia chroni też przed wejściem niepowołanej osoby. Jeśli jest miejsce na kłódkę i skorzysta się z tego, to zasuwa działa podobnie do zamka.
Ze względu na estetykę ogrodzenia element ten musi pasować do całości. Można też wybrać taką zasuwę, która będzie mieć funkcję zdobniczą. Podobnie jak groty kute, które także pełnią funkcję praktyczną. Zabezpieczają teren posesji, ale mają też wpływ na wygląd ogrodzenia. Jeśli są bardziej widoczne, to w dużym stopniu podnoszą estetykę i elegancję całej konstrukcji.

Dodatkowa ozdoba do bramy

Wybrać trzeba taką zasuwę, której styl i kolor pasują do całości. Jeśli ma być ozdobą bramy klasycznej, to trzeba poszukać wersji ozdobnej. Każdy rygiel do bramy ma działanie podobne. To prosty pręt, który tworzy zabezpieczenie. Jednak inne części potrafią być mocno urozmaicone. Klasycznej zasuwie uroku mogą nadawać np. ozdobne formy blach w części mocującej. Zasuwa, która jest elementem ogrodzenia nowoczesnego, żadnych fragmentów ozdobnych mieć nie musi. Im bardziej minimalistyczna, tym lepiej. By była ozdobą, musi być dobrze widoczna. Wybrać trzeba dużą. Może się ona też nieco odznaczać od skrzydeł bramy np. połyskiem czy kolorem. Można sobie na to pozwolić, jeśli jakiś inny element jest do niej podobny.
Na każdą zasuwę można patrzeć jak na ozdobę. Jest w takim miejscu, że widać ją lepiej niż np. zawiasy do bram umocowane. Zawsze ważne jest, by wybrać taki jej wygląd, by pasował do całości. Niekiedy ta funkcja zdobnicza może być ważniejsza. Wtedy trzeba wybrać zasuwę pasującą do całości. Jednocześnie musi być to element zauważalny.